روسی- روسیه

تاریخچه ومعرفی ماساژ کلاسیک روسی

User Rating:  / 1

تاریخچه ومعرفی ماساژ کلاسیک روسی

История и внедрение классического русского массажа

بطور کلی تاریخچه ماساژ با تاریخجه بشر برابری می کند ، انسان از بدو تولد بصورت غریزی بهنگام بروز درد بطور نا خود آگاه به سمت نقطه و یا نواحی درد گرایش داشته و با مالش مناطق درد یا فشردن آن ، موجبات تسکینی خود را فراهم نموده و مکانیزم های کاهش درد را مدد می گیرد. معمولاً انواع ماساژ با يك مكانيسم مشابه بر روي بدن اثر مي گذارند. زمانيكه ماهيچه بيش از حد فعاليت دارد تجمع مواد زايد از جمله اسيدلاكتيك مي تواند باعث درد، گرفتگي و حتي اسپاسم عضلات شود. ماساژ بطور عام و ماساژ کلاسیک به طور خاص، گردش خون و جريان لنفاوي را بهبود بخشيده ، مواد غذايي و اكسيژن تازه را به بافتهاي مزبور مي رساند و به خروج مواد سمي و بهبودي كمك مي كند.
همچنين عضلات در حال كشش مي توانند به رگهاي خوني و اعصاب فشار آورده وبا محدود كردن جريان خون باعث ايجاد درد شوند .با ماساژ منطقه مورد اثر ، بتدريج فشار عضله بر اعصاب درگير كاهش يافته و درد كاهش مي يابد. همين مكانيسم در بهبود عضلات آسيب ديده با ماساژ باعث سودمندی آن است.
علاوه بر اين، ماساژ باعث افزايش اندروفين ها (نابود كننده هاي درد) و افزايش ترشح هورمون سروتونين (تعديل كننده خلق و خوي) مي شود. همچنين ثابت شده كه هورمون استرس (كورتيزول) را آزاد مي نمايد.به همين دليل ماساژ اغلب به عنوان يك درمان تکمیلی براي افرادي كه سيستم ايمني آنها بر اثر استرس تضعيف شده توصيه مي شود.
در این مقاله سعی بر این است که ابتدا بخشی را به تاریخچه ماساژ در کشورروسیه و کشورهای مشترک المنافع (شوروی سابق) اختصاص دهیم و سپس به نکات وفوایدی از ماساژ به شیوه کلاسیک که از این کشور ها ارائه شده بپردازیم.

تحقیقات دیوید هلوینگ نشان دهنده این است که دولت روسیه از سال 1860 ماساژ درمانی را به رسمیت شناخت. بطوریکه امروزه در بیمارستانها ودرمانگاهها این کشور مراکز بزرگ ماساژ درمانی تأسیس شده است.
روسها اولین مردمی بودند که از حمام ماساژ به منظور تأمین سلامتی کودکان خود استفاده کردند.آنها معتقد بودند که ماساژ و هیدروتراپی بهترین روش افزایش تونسیته عضلات است در درمان بیماریهای آرتروز، آرتریت و آسیبهای حرکتی، درد در ستون فقرات و شکم و بیماری های قلب و عروق و عضلات بسیار مؤثر است. آنها در هنگام ماساژ از انواع روغنها، بخصوص روغن زیتون، چربیهای اشباع شده، عصاره علفهای پخته شده و جوشانده برگها و ریشه های گیاهان مخصوصی استفاده می کردند. در سال 1870 در روسیه ماساژ بعنوان یک حرفه پزشکی در کنار جراحی، ارتوپدی و فیزیوتراپی جای خود را باز نمود.
پروفسور ماشکوف در تعریف ماساژ می گوید: ماساژ در زبان روسی به معنای ریلکس کردن عضلات با هدف درمان بیماریهاست که این عمل بوسیله اثرات مکانیکی دستهای ماساژور بر روی بافتها و ارگانهای بیمار اعمال می شود.
همه ما ممکن است با ماساژ ، ماساژ سوئدی ،ماساژ چینی ویا تایلندی تاحدودی آشنا باشیم. اما کمتر کسی است که با ماساژ روسی آشنایی داشته باشد. زیرا روسها  به دلیل تفاوت زبانی که با سایر کشور ها دارند این روش ها را بیشتر در کشور خود و کشور های روسی زبان ارائه داده اند.
به گفته دیوید هلوینگ اگر ما اندکی روشنفکرانه به این موضوع بپردازیم در می یابیم که در این روش توجه و تمرکز بیشتر بر روی فیزیولوژی اختلالات عملکرد به جای آناتومی بدن ، به عنوان راهکار اصلی برای درمان است.
امروزه درمانگران ماساژ در این مراکز با روش ترکیب ورزش و ماساژ بر روی بافتهای نرم بدن برای از بین بردن دردهای عضلانی وکاهش استرس ایفای نقش می کنند.
طی سالهای 1960 به این طرف دانشگاه های روسیه اقدام به تأسیس مراکز توانبخشی و فیزیوتراپی  نمودند ِ، وامروزه صدها مدرسه ماساژ در روسیه مشغول فعالیت می باشند.اما درجامعه پزشکی این واقعیت که ماساژ درمانی در برطرف نمودن اختلالات عصبی ، قلب وعروق ، مشکلات عصبی عضلانی و ..... بطور حتم چاره ساز است همچنان در خط مقدم تحقیقات پزشکی  وماساژدرمانی می باشد.
از طرفی دیگر ورزشکاران روسی اذعان دارند که ماساژ، نقشی ابزاری وکلیدی دربهبود عملکرد ورزشی وافزایش توانایی ورزشی ، درفعالیت های بدنی و ورزشی را دارد.
بطور کلی ماساژ به دو سبک تقسیم می شود.بلوک شرق : که عمدتاً با گرایش به سبک چینی و روی زمین اجرا می شود که تای ماساژ ، یو می هو تراپی و شیاتسو از معرفترین این سبکها می باشند . شایان ذکر است که تمامی این سبک ها بدون روغن می باشند وتای ماساژ معتقد است که از طریق فشار بر روی نقاط و کانال های غیر قابل رویت بدن به هدف خود نائل می گردد ماساژ یو می هو تراپی بر پایه فشار و مالش می باشد و همچنین اصلاح مفاصل بویژه اصلاح لگن خاصره را در الویت اهداف خود بنا نهاده است و ماساژ شیاتسو بر مبنای طب فشاری و یا طب سوزنی می باشد.بنا به تعریف دیگر ، سبک های بلوک شرق بر پایه بهره گیری از انرژی های منتقله از خاک بنا نهاده شده و کمتر می توان در سبک های شرقی وسایلی نظیر تخت ، صندلی ، روغن و یا پودر ماساژ را مشاهده نمود زیرا که اعتقاد بلوک شرق بر این است که انرژی از زمین تا ارتفاع 30 سانتی متری منتقل می گردد.  از طرفی دیگر بلوک غرب یا اروپایی که امروزه تحت عنوان ماساژ های کلاسیک شناسایی می شوند که از برجسته ترین آنها می توان به سبک کلاسیک روسی ، سوئدی و فنلاندی اشاره نمود .باید خاطر نشان کرد که تمامی این سبک ها از لحاظ فواید واثرات سودمند ماساژ که همه ما با آنها آشنا هستیم دارای وجه اشتراک می باشند . ولی ازنظر فنون  و شیوه اجرایی با یکدیگر متفاوتند  .بطور مثال در شیوه های شرقی نحوه اجرا روی زمین و تشک می باشد و به هیچ عنوان از روغن یا مواد لغزنده استفاده نمی شود و درخصوص اجرای فنون مسیر های مختلف بدن را بصورت خطی و یا موضعی دنبال می کنند درحالیکه در شیوه های غربی از میز یا تخت های ویژه ماساژ و همچنین روغن های مخصوص استفاده می شود و درخصوص فنون اجرایی به نوعی تخصصی تر  انجام می شود زیرا بایستی سطح آگاهی ما در زمینه های مختلفی چون آناتومی بدن ، فیزیولوژی ، حرکات اصلاحی و حرکت شناسی و .... باشد . و برای اعضای مختلف بدن فنون وشیوه های متعددی تعریف شده که از نظر تنوع در فنون ، بیشتر از شیوه های شرقی می باشد .
از وجه تمایز دیگر سبک های شرقی و غربی ، توجه به این نکته حائز اهمیت می باشد که کشور های بلوک غرب به نوعی ارتباط ماساژ و علوم دیگر پزشکی را با یکدیگر اجین کرده و در این راستا دانشکده ها و موسسات آموزشی برپا نموده اند وحتی در زمینه ماساژ ، امکاناتی نظیر تحصیلات دانشگاهی و مدارک تخصصی در زمینه ماساژ حائز اهمیت می باشد درصورتیکه ماساژ در کشور های بلوک شرق بیشتر جوانب سنتی خود را بیان می کند و به نوعی گسترش و رواج آن بصورت سینه به سینه صورت گرفته است. در پایان درمورد ماساژ سبک روسی بایستی به این نکته اشاره کرد که طبق شواهد وکتب و مقالات ارائه شده ، ماساژ روسی نسبت به بقیه رقبای خود یعنی سوئدی ، فنلاندی و مجارستانی از تنوع و شیوه های بیشتر حرکتی در موقعیت های مختلف و همچنین قوانین مجزا برخوردار است . که در فرصت های آتی به آن اشاره خواهیم کرد.
از این رو در اینجا توجه شما را به معرفی برخی ازتکنیک های اصلی و پایه ماساژ روسی و همچنین فواید ودلایل نیاز به این روش را جلب می نماییم.
دراین روش عضلات ، ماهیچه ها، غلاف ها ، تاندون ها ولیگامنت های بدن را بطورسطحی یا نوازشی ، عمقی و فشاری مورد تحریک قرار میدهیم وباعث دفع سریع تر اسید لاکتیک ، لنف ومواد زائد از بدن میشویم
فواید: اثر بر روی سیستم عصبی عضلانی ، اثر بر روی سیستم اسکلتی عضلانی ، اثر بر روی سیستم گردش خون ، اثر بر روی دستگاه گوارش ، اثر برو روی دسنگاه لنفاوی ، اثر بر روی دستگاه تنفسی ، اثر بر روی پوست و کمک به کاهش تورم در اندامها و مفاصل وتسهیل تجزیه و تحلیل و سوخت و ساز چربی ها.
دلیل نیاز به آن: برای افرادی که دچار کوفتگی عضلانی و اختلالات خفیف روحی و روانی شده اند مفید می باشد .همچنین افرادی که از یکنواختی کار روزانه خسته شده اند ویا دچار مشغله فکری زیادی می باشند بسیار سودمند می باشد. همچنین افرادی که به دلیل عدم تحرک کافی دچار کاهش دامنه حرکتی مفاصل و اسپاسم های شدید عصبی عضلانی شده اند بسیار مفید می باشد.
بطور معمول ماساژ کلاسیک روسی به پنج گروه اصلی تقسیم می شود که به قرار زیر می باشند :
این تقسیم بندی این روش ها درکنار یکدیگر توسط پرفسور نیم اوتناسیاتسیا صورت پذیرفت که اصطلاحاً آنها را سِرِدنِگلوبوکی اطلاق می کنیم. و به بخش‌‌های ( نوازشی، مالشی، فشاری،مشت ومال و لرزشی) طبقه بندی می شوند.

 • поглаживание;               پاگلاژیوانیه (نوازشی)
 • растирание;               راستیرانیه (سایشی ،مالشی)
 • выжимание;                            ویژیمانیه (عمقی)
 • разминание;                       رازمینانیه (دورانی)
 • вибрация.                           ویبراتسیا (لرزشی)

یا به عبارتی می توان آنها را به نوازشی ، مالشی ، فشاری ، عمقی ، لرزشی ،تکانشی و کوبشی تقسیم بندی نمود.

که هرکدام از این عناوین فوق خود به زیر شاخه های متعدد ی تقسیم بندی می شود. از امتیازاتی که این سبک ماساژ نسبت به دیگر سبک ها دارد این است که در موقعیت های مختلف از شیوه های خاص ومتنوعی برای منظور خاصی از ماساژ بهره می گیرد و دیگر اینکه بمنظور اجرای بهتر  و مفید تر در اجرا ، نحوه قرارگیری دست ها وپا  ها در موقعیت ها و پوزیشن های مختلف ، متفاوت است .
ازجمله نکاتی که در ماساژ کلاسیک روسی بسیارحائز اهمیت و همچنین مورد تأکید انجمن ماساژ روسیه می باشد به قرار زیر است :

 • تمامی مراحل ماساژ بایستی پیوسته و متناوب انجام شود و هیچگونه وقفه‌ای بین آنها صورت نگیرد و همچنین بایستی با یک آهنگ و ریتم یکنواخت ، بصورت موزون و آهنگین اجرا شود.
 • افرادی که بطور دائم ماساژ می گیرند بایستی مراقب تحریک بیش از حد غدد لنفاوی باشند. به عبارتی دیگر روی صحبت با افرادیست که به عنوان ماساژیست مشغول بکار می باشند وبایستی این نکته را مد نظر داشته باشند .
 • بهتر است ماساژ را ابتدا با ریتم ملایم و آرام شروع کنید و سپس آرام آرام شدت را بیشتر کنید؛ سپس درپایان ماساژ رفته رفته ماساژ را ملایم کنید،و ازتکنیک‌های ریلکس سازی و فنون آرمیدگی بهره جویید. بطوریکه به فرد ماساژ گیرنده احساس خواب آلودگی دست دهد.برای اجرای بهتر این روش ها فنون مدیتیشن به شما کمک بزرگی می کند. « برای مثال هنگامی که شخصی برای ماساژ به شما مراجعه می کند در ابتدا به ساکن بایستی به شما اعتماد کامل داشته باشد و درخصوص مهارت انجام تکنیک ها توسط شما، هیچگونه شکی به دل راه ندهد، سپس از او بخواهید با آرامش کامل روی تخت دراز بکشد و خود را دریک مکانی که به خود او بیشترین آرامش را بدست می آورد (کنار ساحل هنگام غروب) فرض کند و صدا های اطراف را بشنود اما قضاوت نکند. »
 • تعداد تکرار تکنیک‌های ماساژ برای هر فرد، به خود بیمار و برخی عوامل متفاوت دیگر مانند(سن، سلامتی،جنس و غیره) بستگی دارد. تکنیک‌ها معمولاً بایستی 4 یا 5 بار  در هر مقطع عضله یا بافت بدن تکرار شوند البته برای افراد مختلف شرایط متفاوت می باشد.
 • قدرت و دوز ماساژ مهم است. خشونت، شتابزدگی، نامنظمی حرکات، و همچنین بیش از حد به طول انجامیدن ماساژ ممکن است سبب درد، کشش بیش از حد عضلات، تحریک قشر مغز و سیستم عصبی شود. ماساژبه این شیوه نه تنها نمی تواند مفید باشد بلکه می‌تواند مضرهم باشد. حرکات ماساژ نبایستی با ریتم تند شروع و ناگهانی قطع شوند. لازم نیست اولین جلسه طولانی و شدید باشد، زیرا ماهیچه های افراد نیاز به آموزش‌های خاص برای تحمل استرس شدید دارند. در تمامی مراحل ماساژ بایستی عضلاتی که مورد ماساژ قرار می گیرند در راحت ترین حالت ممکن قرار بگیرند و هیچگونه انقباض و تنشی نداشته باشند.
 • تغییر میزان فشار دست بر روی بدن و حفظ دقیق احساس ایجاد شده در فرد از اهمیت زیادی برخوردار است.(پوزیشن و موقعیت ماساژیست نسبت به بدن فرد ماساژ گیرنده دراینجا نقش مهمی را ایفا می کند و رعایت اصول آن در انتقال انرژی مثبت و اثر بخشی هر چه بیشتر ماساژ دارای اهمیت به سزایی می باشد. همچنین نحوه انتقال وزن از پای عقب به پای جلو در حین اجرای حرکات بسیار حائز اهمیت می باشد.) لازم است افراد در حال آموزش ، یک سری ماساژ آزمایشی ببینند تا احساس و ریتمی که در آن دست‌ها به طور مداوم در حال حرکت هستند و همچنین حس تغییرات حرکات از یک  محل به محل دیگر را با گرفتن  بازخورد (Feedback) از خود فرد تجربه نمایید. زیرا ممکن است سلیقه افراد در گرفتن ماساژ با ریتم و فشار متفاوت باشد. حرکات ماساژ باید در طول مسیر لنفاوی و خون سیاهرگی (وریدی) باشد و در جهت نزدیکترین غده‌ی لنفاوی هدایت شوند.
 • برای تغییر نیروی فشار انگشتان یا دست ها بر روی بدن بایستی ریتم وآهنگ حرکت حفظ شود .یکی از نکات مهمی که در آموزش ماساژ حائز اهمیت است این است که حفظ ریتم حرکتی در تغییرمسیر های مختلف با تغییرجهت های مناسب و تعویض گام های متناسب با حرکت مربوطه مطابقت داشته باشد .
 • برای شروع یک ماساژ آرامش بخش بهتر است جهت به سمت قلب و از اندام های تحتانی آغاز شود و پشت زانو ها بدلیل عبور اعصاب و همچنین سطحی بودن آنها ، کمتر فنون اجرا کنیم .
 • جهت حرکت ماساژ بهتر است از دیستال به پروکسیمال باشد به عبارت دیگر از اندام های پیرامونی به اندام های مرکزی باشد.
 • در هنگام ماساژ سروگردن واندامهای فوقانی بایستی دروضعیت کاملاً آزاد و راحت باشند و همچنین ما نمای واضحی از چهره فرد ماساژ گیرنده داشته باشیم که در اجرای حرکات مختلف از تغییرات چهره وی آگاه ومطلع باشیم .

در ذیل توجه شما را به رعایت برخی نکات جلب می نماییم.

 • ماساژیست درهر وضعیت یا محوری که راحت باشد می تواند ماساژ بدهد.
 • در حین انجام ماساژ , ماساژ گیرنده و ماساژیست به هیج عنوان حق صحبت کردن با یکدیگر را ندارند.
 • تمامی وسایل جانبی از قبیل تلفن وموبایل بایستی خاموش باشد و نور اتاق ماساژ می بایست در حدود 10 شمع باشد. نورهای پراکنده نباشد.
 • چشم ها بسته و بدن در حالت ریلکس و استراحت قرار داشته باشد. بطوریکه اگر ماساژیست دست فرد ماساژ گیرنده را بالا بیاورد و سپس رها کند دست فرد بدون هیچ کنترلی روی تخت بیفتد.
 •  از نقطه نظر روانشناختی ماساژ ، فرد ماساژ گیرنده بایستی با اعتماد کامل نسبت به مهارت  و قابلیت های ماساژیست به وی مراجعه نماید و درحین انچام حرکات از نظر ذهنی به نحوه اجرای ماساژ فکر نکند.

نکاتی چند در مورد ماساژ های پاگلاژیوانیه (نوازشی(

 •  در ماساژ پاگلاژیوانیه فقط سطح پوست ماساژ داده می شود و عضلات عمقی تر درگیر نمی شوند.
 • در ماساژ پاگلاژیوانیه فقط باکف دست و تمام انگشتان انجام می شود. بطوریکه کل کف دست وانگشتان روی بدن فرد ماساژ گیرنده بخوابد.
 • در ماساژ پاگلاژیوانیه حرکات سطحی وبا سرعت کم انجام می شوند.
 • ماساژ پاگلاژیوانیه با ریتم 30 تا 35 تکرار در دقیقه معمولاً اجرا می شود.
 • ماساژ پاگلاژیوانیه در سه محور عمود,موازی و اریب انجام می شود.
 • تکنیک های پاگلاژیوانیه در آغاز و پایان کار ماساژ مورد استفاده قرار می گیرد.
 • در یک قسمت تعیین شده ی بدن ،نیازی به اجرای تمام تکنیک های پاگلاژیوانیه نمی باشد واستفاده از انواع این تکنیک ها با توجه به موقعیت و شرایط فیزیکی بیمار و همچنین هدف ما از اجرای ماساژ متغیر می باشد.
 • اگر یکی از اعضای بدن متورم باشد ، ماساژ را باید از بالای محل تورم شروع کرد و سپس از پائین محل تورم ماساژ را ادامه داد تا برروی گردش خون اثر گذارد.
 • دست نوازشگر آزادانه و با حرکت آرام و ریتمیک روی بدن است.  در شگرد های نوازشی هرگز لایه های عمیق عضلات را تحت تاثیر قرار نمی دهیم.
 • دست ها در هنگام نوازش آرام هستند، در سراسر سطح پوست سر می خورند و به راحتی به تمام نقاط می روند. نوازش لازم را در یک جهت، معمولاً در امتداد عروق لنفاوی و رگ ها، انجام دهید. ‌‌ با این استثنا که ممکن است سطحی از بدن بدون در نظر گرفتن جهت جریان لنفاوی نوازش داده شود.زیرا که ممکن است ورم  یا تورمی وجود داشته باشد، به منظور تسهیل در خروج مایع میان بافتی، نیاز به نوازش سطحی مناطق متورم دارید.
 • از تکنیک های نوازشی نیز می توان به عنوان یک اثرجداگانه ی ماساژ استفاده نمود.  اما در بیشتر موارد تکنیک های نوازشی را با روش های دیگر ماساژ ترکیب می کنند. می توانید تکنیک های نوازشی ماساژ را روی هر فردی امتحان کنید.
 • بهتر است جلسات ابتدایی ماساژ را با تکنیک های ملایم ماساژ نوازشی شروع کنید و سپس رفته رفته در جلسات بعدی اندکی فشار را افزایش دهیم. از طرفی فشار بیش از حد هنگام ماساژ نه تنها آرامشی را به فرد ماساژ گیرنده منتقل نمی کند بلکه باعث ایجاد درد و ناراحتی هنگام ماساژ شده و در نتیجه از کیفیت و بازدهی عملکرد ماساژ می کاهد. شایان ذکر است عروق بزرگ خونی ، لنفاوی و عضلات خم کنند (فلکسور) اندام ها  بیشتر به نوازش عمیق نیاز دارند.
 • سرعت انجام شگرد های نوازشی بایستی متعادل و ملایم باشد ازطرفی کندی بیش از حد هم مناسب نمی باشد بطور کلی تعداد 24 تا 30 تکرار در دقیقه بیشترین تأثیر در  تخلیه بهتر لنف و سموم از بدن را سبب می شود  . در پایان جلسات ماساژ، می توانید ازآن دسته از تکنیک هایی بهره جوئید که بیشترین اثرات ریلکسی را دارا باشد. همچنین با رعایت ریتم سرعت کم در اجرای تکنیک ها اثرات بجا مانده معنی داری را مشاهده می کنید.

 
 
تکنیک های نوازشی و تأثیرات مثبت آن بر روی بدن

 • تکنیک های پاگلاژیوانیه روی بدن تاثیر قابل توجهی دارد، مناطق مرده ی پوست را پاک کرده و در میزان ترشح غدد چربی و عرق ساز تعادل ایجاد می کند. فرایند متابولیکی در پوست،  تقویت شده و در نتیجه رنگ پوست را بهتر می کند و موجب صاف شدن و انعطاف پذیری پوست می شود.
 • این عمل منجر به بهبود عملکرد مغز و گردش خون می شود زیرا نتیجه ی آن ذخیره شدن میزان بیشتری اکسیژن در بافت ها از طریق هدایت و رانش خون سرخرگی به بافتها و اندام هاست. این تکنیک تاثیر ات مفیدی بر روی قابلیت ارتجاعی جداره عروق دارد.
 • تکنیک های پاگلاژیوانیه کمک می کند  در صورت وجود ورم در قسمتی از بدن، مقدار آن کاسته شود. زیرا آبی که در اطراف رگ ها و عروق جمع شده را به سمت  گره های لنفاوی هدایت نموده و در نتیجه آبهای میان بافتی و سموم از بدن سریعاً دفع می شود.
 • تکنیک های نوازشی سبب ریلکس شدن و پاک شدن بدن می شود، چرا که در نتیجه ی آن اثر فرسودگی بدن برداشته می شود.
 • به کارگیری تکنیک های نوازشی برای تسکین درد قسمت های آسیب دیده و دیگر بیماری ها مفید است.

 
در زیر توجه شما را با نحوه اجرای شگرد های نوازشی جلب می نمائیم:
نوازشی و سطحی (Pagelazhivanie)
 

 • سر راست : دستهای ماساژیست بایستی در حالت ریلکس و آزاد و بدون هیچ انقباضی باشد. (چهار انگشت بسته و انگشت شست باز) بطوریکه تمامی سطح دست و انگشتان روی بدن فرد ماساژ گیرنده بخوابد.روی ناحیه ای که قصد ماساژ داریم قرار داده و به طرف جلو حرکت می دهیم. در این حالت انگشت شست به طرف جلو می باشد و در پایان مرحله ی تکنیک (روش سر راست) انگشت شست به طرف چهار انگشت دیگر می چسبد و تمام دست از روی بدن بلند شده به غیر از کنار خارجی انگشت کوچک که صرفاً بمنظور بر قرار بودن تماس و حفظ ارتباط ، با کمترین تماس ممکن به محل شروع اجرای حرکت بر می گردد.
 • زیگزاگی : دراین شگرد نیز آرایش دست مانند روش سر راست می باشد اما با این تفاوت که هنگام حرکت دست به طرف چپ و راست به شکل زیگزاگ انجام می شود.
 • متناوب : این شگرد بصورت پشت سر هم با دو دست انجام می شود. حرکات دست بصورت پیوسته و بدون توقف می باشد بطوریکه یکی از دستها بدون توقف می باشد و یکی دیگر از دست ها روی سطح بدن بطرف جلو حرکت کرده و به محض تمام شدن حرکت آن تا انتها ، دست دیگر به شکل مستقیم از بالا به طرف عقب(محل شروع تکنیک) حرکت نموده بطوریکه اولین جایی که با بدن تماس پیدا می کند کناره های خارجی انگشت کوچک می باشد.
 • ترکیبی : (یک دست بصورت زیگزاگی و یک دست بصورت سر راست) در این روش ترکیبی از روش سر راست و زیگزاگی را بصورت پیوسته و بدون وقفه اجرا می کنیم.
 •  مدور : در این روش نیز آرایش دست مانند روش زیگزاگی می باشد با این تفاوت که نحوه حرکت دست بصورت دورانی ورو به جلو می باشد.

 

 •   متحد المرکز : این روش بیشتر روی مفاصل بویژه مفصل زانو انجام می شود بدین صورت که دست ها همزمان در کنار هم روی مفاصل بشکل دورانی حرکت نموده و بطور متناوب جابجا می شوند. جهت حرکت دست ها حول محوریت انگشت کوچک انجام می شود مانند علامت بی نهایت یا   8 لاتین افقی.
 • سر راست یک دستی (با شست باز) نسخه فنلاندی: دراین تکنیک ماساژیست بصورت موازی یا طولی با بدن فرد ماساژ گیرنده می ایستد. این تکنیک بیشتر در نسخ فنلاندی و اروپایی عنوان شده اما به دلیل اینکه در منابع روسی از آن یاد شده به آن اشاره می کنیم.
 •  دو دستی (با شست باز) V Stroke:

 

منبع:‌ daneshmassage.com

منوی آکاردئونی

صفه اصلی

سایر مطالب

سبکهای ماساژ در دنیا

امکانات

مطالب علمی ماساژ

فروشگاه

اطلاعات تماس

جهت خرید کتابها:

تلفن ثابت: ۰۲۱۸۸۶۹۲۰۶۵  02188692065 سعادت آباد.

لطفا ابتدا با تلفن ثابت تماس بگیرید. درصورت عدم پاسخگویی، باتلفن همراه، تماس بگیرید: تلفن همراه: 09373234130 ۰۹۳۷۳۲۳۴۱۳۰ امیر .

در صورت عدم پاسخگویی با تلفن همراه نیز، که ممکن است مشغول باشم، پیغام خود را بگذارید تا با شما تماس گرفته شود. ساعت ارائه خدمات: از ۸ صبح تا ۱۱ شب.    ۴ یا ۵ ساعت قبل، تلفنی وقت بگیرید. ساعات تماس: از ۸ صبح تا ۱۲ شب.

Contact Us:   Tell: +989373234130  / +982188692065 Saadat Abad,Tehran.

کتاب ماساژ درمانی «یومی هو تراپی»: استاد محمدرضا یحیایی

فروش کتاب آموزش ماساژدرمانی «یومی‌هو تراپی»: استاد محمدرضا یحیایی. چاپ آبان1397

فروش پوستر رنگی آموزشی ماساژ درمانی (یومی هو تراپی: Yumeiho Therapy)

 قروشکتابِ: خواب‌درمانی جامع (خواب‌درمانی بیست دقیقه‌ای)

 تصویرسازی ذهنی مثبت و قوی برای مداوای بیماریهای سخت و ناعلاج، و خودهیپنوتیزم برای رسیدن به حالت خلسه جهت خود شناسی روحی، و تأثیر ذهن بر جسم.

فروش کتاب «درمان جامع طب سوزنی با دستگاه الکترونیکی بدون سوزن». قابل استفاده با:

۱. « طب سوزنی با سوزن »

۲. « طب سوزنی ، ‌بدون استفاده از سوزن ، با دستگاه »

۳. « شیاتسو، طب فشاری با انگشت دست، ماساژ »