شیاتسو

اصول ماساژ شیاتسو: یک روش ماساژ کهن ژاپنی

User Rating:  / 0

شیاتسو (ماساژ شیاتسو)

 

ماساژ شیاتسو به عنوان یکی از ماساژهای معروف به شمار می رود که تمام مزایای آن از طریق علمی به اثبات رسیده اند

 

ماساژ شیاتسو سیستم دفاعی بدن را تقویت می کند، شما را از کمردرد، سردرد، آسم و خشکی ستون فقرات نجات می دهد که برای دنیای سخت کاری امروز گزینه مناسبی است. برخی از فواید و موارد درمانی شیاتسو عبارتند از:

 • طراوت و شادابی پوست
 • رفع خشکی پوست
 • رفع همیشگی جوشهای پوستی و رفع ریزش مو
 • رفع سرما خوردگی
 • درمان آسم
 • رفع آلرژی و خارش های فصلی، آبریزش و گرفتگی بینی عطسه
 • رفع درد دندان و التهاب لثه
 • رفع سوء هاضمه، یبوست، اسهال، دل درد
 • رفع خستگی چشم، تاری دید، ضعف بینایی
 • رفع سر گیجه، سر درد و میگرن
 • رفع بی خوابی، افسردگی
 • درمان تپش قلب، گرفتگی گردن، هموروئید، ورم مفاصل، وزوز گوش، دیابت، کمر درد، نا توانی در کنترل ادرار
 • لاغری و کم وزنی، کنترل و کاهش اشتها
 • درمان قطعی فشار خون

کسانی که یک دوره کامل ماساژ شیاتسو را طی می کنند آنقدر راحت و آسوده می شوند که برای تکرار ماساژ حاضر به پرداخت هر هزینه ای هستند. به همین دلیل ماساژورهای متخصص در علم شیاتسو در کشورهای خاور دور از حقوق بسیار بالایی برخوردارند و کلینیک های خاصی را برای این امر برپا ساخته اند.شیاتسو (فشار درمانی) چیست؟

شیاتسو به معنی فشار انگشت، روشی از ژاپن باستان است که در آن با مالش عمیق نقاط و مدار های طب سوزنی، جسم و روح و روان در تمام سطوح تحت درمان قرار می گیرند. (البته به هیچ عنوان نباید شیاتسو یا فشار درمانی را با طب سوزنی اشتباه گرفت!)

شیاتسو مالش مسیرهای انرژی در بدن بر اساس دانش شیاتسو و کاربرد هر نقطه از نقاط انرژی برای درمان و تسکین بیماری ها است. 

حدود 4000 سال پیش چینی ها کشف کردند که فشار دادن بعضی از نقاط بدن به تسکین درد و استرس کمک می کند و شیاتسو بر این اساس شکل گرفته است. 

 

اصول ماساژ شیاتسو 

چگونه یک نقطه ی را که باید در آن قسمت فشار اعمال شود، پیدا کنیم؟

بهتر است ابتدا توضیح دهیم که چگونه مکان اعمال فشار را بیابیم. مکان توصیف شده در زیر یک الگوی کلی است، چرا که مکانِ دقیق اعمال فشار از هر شخص به شخص دیگر تغییرمی کند.

با ما همراه باشید و سعی کنید با فشار دادن محل های مناسب، مکان اعمال فشار خود را بیابید.

لمس کردن و مالش دادن

اطراف محلی که در آن به دنبال نقطه ی اعمال فشار می گردید لمس کنید و مالش دهید. ممکن است شما در جایی که پوست تیره، قرمز، سرد، تب دار و خشک است و یا در جایی از پوست که احساسی متفاوت در هنگام لمس دارد ، یک مکان اعمال فشار داشته باشید.

 

نیشگون گرفتن

بعد از اینکه مکان حدودی اعمال فشار را پیدا کردید، با شست و انگشتِ اشاره به آرامی آن مکان را نیشگون بگیرید. مکان های اعمال فشار در شکل و اندازه ی نوک انگشت هستند. به دلیل این که مکانهای اعمال فشار حساس هستند، طبیعی است که باید دردی را در حین نیشگون گرفتن تحمل کنید.

شما می توانید سعی کنید با فشار دادن مکان حساس با انگشت شست و اشاره ، مکان اعمال فشار را بیابید .


چگونه شیاتسو را انجام دهیم ؟

به خاطر اینکه هیچ ابزاری برای انجام شیاتسو لازم نیست، می توانید آن را به تنهایی هر جا و در هر زمانی انجام دهید.

دو راه برای انجام ماساژ شیاتسو وجود دارد: 1. فشار دادن، 2. مالش دادن در حرکت دایره ای

شما می توانید برای ایجاد حس درد، فشار کافی اعمال کنید

3 ثانیه به آرامی محل را فشار دهید و به تدریج در 3 ثانیه بعد رهایش کنید.

نقطه را تا زمانی که علامت بیماری کم شود یا محدوده ی آن برای لمس کردن گرم شود، تحریک کنید. میزان فشار برای اعمال بستگی به علائم بیماری دارد که شما تحمل می کنید.

بخاطر این که بیشتر نقاط اعمال فشار متقارن هستند پس باید نقاط را از دو طرف بدن تحریک کنید و اگر در یک طرف بدن احساس درد کردید، بر تحریک این نقطه تمرکز کنید. لطفا از نکات ایمنی زیر یادداشت بردارید:

اگر باردار هستید هرگز محل های روده بزرگ 4 و کبد 3 را تحریک نکنید چرا که باعث سقط جنین می گردد.

از ماساژ شیاتسو بلافاصله قبل و بعد از غذا، حمام کردن، ورزش کردن یا نوشیدن مشروبات الکلی استفاده نکنید.

اگر شما از تب، درد و التهاب، خارش شدید که منجر به برخی بیماری ها میشود رنج می برید با پزشک خود مشورت کنید.

هرگز از ماساژ شیاتسو برای زخمهای باز، رگهای واریس، تومورها، پوست های عفونی یا مکان هایی که احتمال شکستگی استخوان است، استفاده نکنید.

 

در میان تمام درمان های تکمیلی، شیاتسو مقامی منحصر بفرد دارد. هر چند منشأ آن از قدمت زیادی برخوردار است و شکوفایی آن به عنوان سنتی زنده در طب ملل خاورِ دور تدوام داشته است، لیکن نام و منزلت واقعی خود را تنها در سال های اخبر کسب کرده است.

در حقیقت، نام شیاتسو در برگیرنده گستره ی از شیوه ها و شکل های درمانی است. بیمار می تواند شیاتسو را با لباس، خوابیده و یا نشسته بر روی صندلی تجربه کند. در شیاتسو تشخیص بیماری ها با حس کردن ضربان، لمس نقاطِ پشت بدن، لمس ضربان های شکم یا مشاهده عینی صورت و رفتار بیمار انجام می پذیرد.

اگر چه غالب اوقات شیاتسو را شاخه ای از طب سوزنی می دانند، اما در این مورد جای شک هست. چون لمس کردن، نوعی درمانِ غریزی به حساب می آید، می توان تصور کرد که مالش دادن و فشار دادن نقاط و کانال ها (meridians) مقدم بر تحریک کردن این مواضع با سوزن های سنگی پیدا شده در عصر نوسنگی (Neolithic) – 8000 سال پیش از میلاد در چین -بوده باشد. آیا ممکن نیست که کانال ها و نقاطی که در طب سوزنی مطرح هستند در اصل از طریق لمس کردن کشف شده باشند؟ برخی از استادان طب سوزنی بر این باورند که کانال ها، خطوط انتقال احساس در طول بدن هستند و پس از تحریک شدن این نقاط با سوزن، احساس می شوند، اما فشاری ساده روی یک نقطه می تواند خطوط احساسی مشابه ای را به وجود آورد. برخی از شیوه های شیاتسو از همان ابتدا از کانال ها استفاده می کردند و نه نقاط.

 

در میان مردم، ماساژ، به شکل مالش و فشار روی کانال ها و نقاط، محبوبیت چشمگیری دارد. هر جا سخن از نظریه " کی" (Qi) یا نیروی حیات است مردم رو به این نوع ماساژ می آورند. در تبت، فیلیپین، اندونزی و تایلند همه نسخه ای مشابه از این نوع ماساژها دارند. حتی در جنوب هند که پیرو عقاید ودایی هستند و به جای مفهومی مانند " کی" مفهومی چون "پرانا" دارند نوعی ماساژ وجود دارد که از فشار دادن نقاط استفاده می کنند و ادعا دارند کلیه اشکال این نوع ماساژ از آنجا سرچشمه گرفته است
رابطه نزدیک ژاپن با فرهنگ چین باعث شده که اشکالی از طب سوزنی چینی و ماساژ با اندک تغییر در این کشور رواج یابد. البته بعد از قرن ششم میلادی پس از معرفی طب چینی در ژاپن برخی از تغییرات غیرقابل اجتناب بوده است. ویژگی فرهنگ چینی در اوج شکوفایی خود، فورانی از خلاقیتی مهارناشدنی بود؛ و این ویژگی ژاپنی ها را به استادی در جزییات رساند. ژاپنی ها با طب چینی همان کاری را کردند که با هنر چینی؛ آنها خلاقیت قدرتمند چینی را پالایش دادند و فنون را تا حد اعلایی از جزییات ارتقا بخشیدند. برای مثال آنها نوعی ماساژ همراه با فشار روی شکم (abdomen) ابداع کردند که آن را آمپوکا(Ampuka) می نامند. درمانگران شیوه ی آمپوکا به 12 سال کارآموزی نیاز دارند تا امراض را تشخیص دهند و آنها را فقط از طریق این روش یا از طریق " هارا" (که نام ژاپنی آن است) درمان نمایند. توان بالقوه برای کاهش، تحلیل و پالایش وسعت خلاقیت چینی، ویژگی ی بود که ژاپنی ها داشتند.

"هارا" یا شکم، که در بالا به آن اشاره شد، محل منحصر بفردی در تئوری شیاتسو است. این ناحیه نه فقط محلی مهم برای تشخیص و درمان است، بلکه مرکز نیرومندی از انرژی محسوب می شود که درمانگر شیاتسو آن را به دیگر نقاط بدن بسط و گسترش می دهد. این ناحیه معروف است به " دریای کی"(Sea of Ki) و هنگامی که کلیه فعالیت ها از راه " کی"به اجرا در می آیند، سرشار از انرژی، آرامش و تمرکز هستند. هنرهای رزمی، رقص و تئاتر، کُشتی سومو، کمانداری، مراقبه، نقاشی و شفابخشی، حتی هیزم شکستن و آشپزی، اگر از طریق " هارا" انجام شوند نتیجه بهتری خواهند داشت. برای یادگیری شیاتسو پرورش و درک "هارا" امری است حیاتی. تمرکز بر روی آگاهی و تنفس در "هارا"تمرینی است که ادراک درمانگر را شکوفا می سازد و در نهایت تمام بدن وسیله ای می گردد برای ادراک و انتقال " کی" (نیروی حیات).

در سال 1925 برخی از درمانگران پیراپزشکیِ علاقه مند به شیاتسو، انجمنی به نام "انجمن درمانگرانِ شیاتسو" تاسیس نمودند تا تمایزی بین " شیاتسو"و شستشودهندگان موی سر (منظور کلینیک های زیبایی است) و اشخاصی که صرفا برای تمدد اعصاب ماساژ می دادند، ایجاد نمایند. به این ترتیب شیاتسو در ژاپن بطور رسمی ماساژ درمانی نام گرفت.

از طرفی، فرهنگ غربی در ژاپن، از جمله طب غربی، در حال پیشرفت بود. در سال 1825 شخصی به نام آیی زاوا سی شی سای – استاد کونگ فو – نظرات انتقادی خود را در نوشته ای به نام "موارد قوت و ضعف اختراعات نوین و داروهای کمیاب" ابراز کرد که این اثر باعث تحسین هموطنانش از روش های غربی شد. به تدریج تکنیکهای غربی همراه تمام اصطلاحات طب غربی در سوابق و گزارش های شیاتسو کاران راه پیدا کرد. بعدها جانمایی نقاط بر روی بدن به کمک علم آناتومی به طور مشخص صورت گرفت و تاکید بر مفهوم ارتباط بین کانال ها (meridians) متوقف شد.

توکوجیرونامی کُشی موسس کلینیک درمان با فشار (Clinic of Pressure Therapy) در 1925 تلاش زیادی کرد که تکنیک های شیاتسو را در قالب چهارچوب های غربی درآورد. مدرسه او تنها مدرسه ای بود که مجوز رسمی برای تدریس شیاتسو گرفت و حتی هم اکنون نیز این مدرسه برقرار است. پس از مدتی، یادگیری روش کار او در بیشتر نقاط ژاپن گسترش یافت. تراپیست هایی که روش نامی کُشی را بکار می بردند، به جای استفاده از سیستم کانال ها از تعیین محل نقاط براساس آناتومی بهره می گرفتند. همچنین از علم غربی برای معالجه استفاده می کردند تا تئوری های کلاسیک.

یکی از شاخه های مهم و متاخر شیاتسو که توسط شخصی به نام شیزوتو ماسونگا آغاز شد ذن شیاتسو نام دارد. ماسونگا – پرفسور روانشناسی در دانشگاه توکیو – عمیقا تحت تاثیر طب سنتی بود و تحقیقات دامنه داری روی متون چین باستان انجام داد. مادرش شاگرد تامای تمپاکو بود، کسی که نقش عمده ای در رنسانس شیاتسو در دهه 1920 بازی کرد. ماسونگا به یادگیری شیاتسو پرداخت و در مدرسه نامی کُشی مهارت های خود را تکمیل نمود و به مدت 10 سال در آنجا مدرس بود. او سه زمینه مورد علاقه خود را وارد شیاتسو کرد، روانشناسی، تمرین های اصیل شیاتسو همراه تحقیقات تاریخی مرتبط به ریشه های آن و ترکیب کردن آنها با مفاهیم روانشناسی غربی. شیوه ی او، که به " ذن شیاتسو" معروف شد، نظریه ای کاملا خود ساخته بود که در برگیرنده مدل های غربی و شرقی بیماری ها و نحوه درمان آنها بود. او همچنین روش های سنتی تشخیص بیماری را از طریق لمس (palpation*)" هارا" یا "پشت بدن" توسعه داد. روشن منحصر بفردی که قادر به تعیین انرژی موجود در بدن است و کار با کانال های صحیح را معرفی می کند تا گره ها و ناخوشی ها رفع شوند. او دوباره سیستم کانال ها را احیا نمود، که اساس شیاتسو محسوب می شوند. با تعقیب خطوط " کی" که در ظاهر بر مبنای معالجه لمسی درمانگر (در اصلاح شیاستو آن را دهنده giver می نامند) یا احساس بیمار (در اصطلاح گیرنده receiver) هستند، او توانست 12 نوع کلاسیک کانال ها را در سراسر بدن معین نماید. بنابراین هر کانال بصورت تقریبی در هر بدن قابل شناسایی است. " ذن شیاستو"به طرز اعجاب آوری منطعف است و با شرایط ویژه هر گیرنده منطبق می شود.

بعد از مرگ ماسونگا در 1981 بسیاری از هوادارانِ انواع ذن شیاتسو هر یک به سلیقه خود شروع به تدریس آن نمودند، و اکنون شیاتسو با تمام رسمیتش، کشفیاتش و مشاجراتش زنده نگه داشته شده است. البته عمده این موارد نیز در غرب اتفاق افتاده است. با توسعه مدنیت در ژاپن دانش " کی" دیگر به اندازه علم طراحی با کامپیوتر جذاب نیست
مسئله شیاتسو فقدان ارتباط طب سوزنی با خاستگاه اصلی اش درچین است، لیکن توسعه آن در غرب به حدی بوده که شیاتسو را پربارتر و با گوناگونی بیشتر به سرزمین مادری اش بازگردانده است.

 


 

شرایطی که می توانیم از شیاتسو پاسخ خوبی دریافت کنیم

تحقیقات نشان می دهد که لمس کردن، زبانی است که با حواس سراسر بدن ارتباط برقرار می کند. در بررسی ی که در مدرسه پزشکی دانشگاه هاروارد انجام شده است نتیجه جالبی به دست آمده. هنگامی که متخصص بیهوشی دست بیمار را می گیرد تا مراحل جراحی را برایش شرح دهد، مدت اقامت بیمار پس از عمل در بیمارستان و نیاز او به استفاده از داروهای رفع درد بطور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. شیاتسو نیز به همین نسبت موثر است، چه به تنهایی و چه با ترکیب شدن با درمان های دیگر؛ بخصوص برای موادری که استرس و یا به هم ریختگی های حسی عامل اصلی باشند. عمده مواردی که به مقدار زیادی مرتبط به استرس هستند عبارتند از:

- بی خوابی

- اضطراب و تالم خاطر (افسردگی)

- گرفتگی عضلات

- سردرد

- مشکلات گوارشی 

- مشکلات قاعدگی و عوارض یائسگی

- کاهش مقاومت در مقابل عوامل عفونی

تمام این شرایط با درمان های شیاتسو به خوبی مرتفع می شوند.

به واسطه کار مستقیمی که درمانگر شیاتسو روی بافت های عضلانی انجام می دهد، اختلال های موجود درسیستم اسکلت عصلانی نیز برطرف می شوند. لذا برای درمان موارد زیر موثر خواهند بود:

- کمر درد

- رگ به رگ شدگی

- گرفتگی گردن و شانه ها

- دردهای مفصلی

در صورتی که تکنیک های صحیحی بکار برده شوند موارد زیر نیز درمان پذیر هستند:

- گرفتگی مجاری سینوس

- ضعف در گردش خون

از نقطه نظر طب شرقی، تاثیر شیاتسو در اصلاح موارد فوق در نتیجه ی مستقیم احیا جریان " کی" در کانال هاست.

در عمل، تاثیر شیاتسو بیش از آرامشی است که به واسطه لمس و مهار کردن بافت ها صورت می گیرد؛ چرا که هر دو این موارد به کمک ماساژ یا مداوا با لمس (touch therapy) صورت می پذیرند. درمانگر شیاتسو توجه به فیزیک بدن، افکار و احساسات دارد که هر یک به شکلی جدایی ناپذیر و بصورت یک کل مرتبط با شبکه " کی" هستند

 


 

شیوه درمانی «شیاتسو» از جمله فنون درمانی و سنتی ژاپن است که درمانگران کشورهای مختلف از آن برای درمان بسیاری از بیماری های جسمی و روحی بهره می برند. در این شیوه، متخصصان و درمانگران با استفاده از ماساژ نقاط مختلف بدن، علاوه بر آن که موجب افزایش و سرعت جریان خون و لنف می شوند، موجب تغذیه بهتر سلولی شده و به طور کلی عملکرد اندام ها و ارگان های مختلف بدن را تقویت می کنند. در حقیقت، این درمانگران با شناسایی مردین ها یا خطوط انرژی و نقاط موثر در بدن که در مکاتب دیگر درمانی مانند طب سنتی هند، چین و طب سوزنی نیز دیده می شود، به درمان و تسکین دردهای بیماران می پردازند.

 

 

 

در سال های گذشته، استفاده از شیوه های درمانی طب مکمل و جایگزین هم پای با شیوه های درمانی طب کنونی مورد توجه و استقبال مردم قرار گرفته است. بسیاری از این شیوه ها به عنوان درمان های قطعی و برخی از آن ها به عنوان درمان کمکی در درمان بسیاری از بیماری ها مانند بیماری های گوارشی، مفصلی و استخوانی، اختلالات ارگان های داخلی، انواع سردرد و مشکلات روحی موفق عمل کرده و جزو کم خطرترین و بی عارضه ترین شیوه های درمانی در جهان شناخته می شود.

 

با مرور تاریخ طب مکمل و جایگزین در سراسر جهان خواهید دید که بسیاری از کشورها به ویژه کشورهایی مانند ایران، تبت، چین، مصر، ژاپن و هند که قدمت آن ها به هزاران سال می رسد، طب سنتی و شیوه های درمانی از همان سال های دور در زمینه درمان و پیشگیری از ابتلا به بیماری ها با مردم همراه بوده و حالا هم آن ها را تنها نگذاشته است.

 

  

 

چرا بیمار می شویم؟

 

براساس دیدگاه مکتب درمانی شیاتسو هر آنچه در طبیعت موجب از بین رفتن تعادل ما شود، در جسم و روح ما تولید بیماری و اختلال می کند. در حقیقت شکست ها، هیجان های زندگی، مشکلات اقتصادی، نارضایتی، تضادها، حتی یک بوق ساده ماشین می تواند ایجاد تنش و بحران کند؛ تنش هایی که منجر به بهم ریختگی انرژی در بدن می شوند و این نوسان و بهم ریختگی انرژی حاصلش ابتلا به انواع بیماری ها از قبیل سرماخوردگی، آنفلوآنزا، سرطان و بیماری های گوارشی است.

 

 ● هنگام تماشای تلویزیون غذا نخورید

 

یکی از مهم ترین مسائلی که شاید مردم کمتر به آن توجه کنند، خوردن وعده های غذایی در حال تماشای تلویزیون یا فیلم است. اگر هنگام میل کردن غذا به موضوع یا سوژه ای ترسناک فکر کنیم یا تصاویری ترسناک ببینیم، موجب بهم ریختگی انرژی درونی و بروز اختلال در سیستم گوارشی خود به ویژه روده ها می شویم. این استرس ها و تنش هایی که فرد دریافت می کند دیر یا زود خود را به شکل دردهایی در بدن بروز می دهد.

 

 ● چگونگی کنترل اشتها با ماساژ

 

یکی از متدهای شیاتسو برای کنترل میزان اشتها در افراد دچار اضافه وزن و چاق، بهره گیری از ماساژ گوش است. برای این منظور ماساژ بخش غضروفی گوش به بیماران توصیه می شود. فردی که تمایل دارد میزان غذای کمتری بخورد و اشتهایش را کنترل کند، باید هنگام نزدیک شدن وعده غذایی یک لقمه کوچک از غذا را بخورد تا اشتهای خود را تحریک کند. بعد از قسمت بیرونی، غضروف گوش درست بالای نرمه گوش را به مدت ۳۰ ثانیه بین دو انگشت شست و سبابه نگه دارد و ۳۰ ثانیه آن را رها کند. این حرکت را ۳ دقیقه تکرار کند و بعد از یک ربع مابقی غذایش را میل کند. این کار کمک می کند تا فرد اشتهای کمتری برای خوردن غذا داشته باشد. این تکنیک را می توان قبل از خوردن هر وعده غذایی تکرار کرد. پس از مداومت بر این تکنیک به مرور گنجایش معده کم شده و به طور خودبه خود فرد غذای کمتری مصرف می کند.

 

 ● تکنیک هایی برای گوش

 

ماساژ شیاتسو در موارد زیادی اشتراکاتی با ماساژ چینی و نقاط طب سوزنی چین دارند. در این شیوه درمانی هم درمانگر علاوه بر ماساژ بدن از ماساژ گوش نیز برای تسکین، درمان و پیشگیری از ابتلا به بیماری ها استفاده می کند. استفاده از ماساژ این نقطه به دلیل آن که تاثیر هیجانی و شدیدی بر بدن ندارد، به صورت ملایم و آرام به درمان و تسکین می پردازد. از این روست که برخی تکنیک هایی که لازم است توسط شخص بیمار تکرار شود غالبا در نقطه گوش به وی آموزش داده می شود

 

شیاتسو برای افزایش نیروی جوانی

 

ماساژ شیاتسو علاوه بر شیوه های درمانی و پیشگیری، تکنیک هایی دارد که موجب ارتقای سطح سلامت، شادابی و افزایش نیروی جوانی در افراد می شود. درمانگران این شیوه درمانی متدهایی را می شناسند که به کمک آن ها می توان میزان نیروی جوانی و شادابی را در خانم ها افزایش داد. برای این منظور باید نقطه ای را روی ساعد دست شناسایی کنید که ماساژ دادن این نقطه تاثیر زیادی در بالارفتن نیروی جوانی دارد. برای پیدا کردن این نقطه باید طول و عرض ساعد را نیم تقسیم کرده و محل تلاقی آن ها را به مدت ۳ دقیقه ماساژ دهید. برای ماساژ این نقطه کافی است نقطه مورد نظر را ۳۰ ثانیه داشته و ۳۰ ثانیه رها کنید. این کار موجب افزایش ترشح هورمون پروژسترون می شود و ضمن آن که از یائسگی زودرس جلوگیری می کند مانع ابتلا به پوکی استخوان نیز می شود. تاثیرات این ماساژ بعد از ۴۰ روز در جسم و روان شما نمایان می شود.

 

 ● تقویت بینایی با سرانگشتان دست

 

یکی از جالب ترین تکنیک های شیاتسو افزایش میزان بینایی و تقویت چشم است. درمانگران این شیوه درمانی به بیماران خود توصیه می کنند برای افزایش توان و قدرت بینایی خود با کمک ۳ انگشت اشاره، میانی و انگشت حلقه هر دو دست، قسمت گودی که میان پلک بالا و ابرو قرار دارد، با فشار بسیار ملایم ماساژ دهند. این ماساژ نه تنها موجب تقویت بینایی و شفافیت دید افراد می شود بلکه از ابتلا به بسیاری از بیماری های چشم مانند آب مروارید جلوگیری می کند.

 

 ● درمان سرگیجه با تنظیم مایع حلزونی گوش

 

یکی از بهترین کاربردهای شیاتسو درمان سرگیجه هایی است که عموما بعد از خواب به افراد دست می دهد.

 

یکی از دلایل بروز این سردردها نوسان و تنظیم مایع حلزونی گوش است. در شیاتسو تکنیکی وجود دارد که به کار گیری آن موجب پیشگیری و همین طور درمان سرگیجه می شود. نقطه ای که در این شیوه به درمان کمک می کند، درست پشت لاله گوش قرار دارد. در قسمت انتهایی و پشت لاله گوش، گودی کوچکی وجود دارد که نگه داشتن آن به مدت ۳۰ ثانیه و رها کردن آن به مدت ۳۰ ثانیه در عرض ۳ دقیقه می تواند به تنظیم مایع حلزونی گوش کمک کند. به این دلیل که مردین های مربوط به مایع حلزونی و گوش از این ناحیه عبور می کنند، با ماساژ این ناحیه می توان از بروز اختلال و سرگیجه پیشگیری کرد.

 

 ● پیش از ماساژ بدانید

 

یکی از مهم ترین توصیه درمانگران و متخصصان ماساژ شیاتسو کنترل میزان ماساژ ارائه شده در پایانه های اعضای بدن و مردین ها در پایانه های کف دست و کف پاست. به این منظور که درمانگران و افرادی که خود از تکنیک های ساده شیاتسو استفاده می کنند، باید نهایت دقت را در ارائه ماساژ به صورت یکسان برای هر دو دست و هر دو پا داشته باشند، زیرا کف دست راست، دارای خاصیت تحریک کنندگی و کف دست چپ دارای خاصیت کاهش دهندگی است. به این ترتیب، اگر تنها یکی از دست ها را ماساژ دهید، موجب بروز اختلال در عملکرد اندام های داخلی می شوید. از این روست که متخصصان این شیوه درمانی همواره توصیه می کنند هنگام استفاده از شیوه های پیشگیری از ابتلا به بیماری ها حتما از هر دو دست و هر دو پا برای ماساژ استفاده شود.

 

  

 

برای تسکین سر دردها

بسیاری از تکنیک ها و متدهای درمانی ماساژ شیاتسو با الگوگیری از طبیعت ما انسان ها به وجود آمده است. به عنوان مثال اکثر مردم هنگام ابتلا به سردرد به طور ناخودآگاه دست های شان را به سمت شقیقه ها می برند و این ناحیه را ماساژ می دهند. بهترین شیوه برای استفاده از این تکنیک استفاده از انتهای بند اول انگشت و ابتدای بند دوم انگشت برای ماساژ این نقطه است. بنابراین به محض شروع سردرد با کمک انگشتان دست و با فشار اندکی با حرکت های دایره وار می توانید از درد خلاص شوید.

● آرام بخشی با شیاتسو صورت

یکی دیگر از تکنیک های کاربردی شیاتسو، متد آرام بخشی و ریلکسی است. در این حالت درمانگران توصیه می کنند با ماساژ نقاطی که زیر گونه وجود دارد، می توان به افزایش آرامش و ریلکسی کمک کرد. علاوه بر این، انجام تکنیک ماساژ شقیقه ها در شرایط عادی و معمولی نیز منجر به ریلکسی و افزایش آرامش در بدن می شود. از این تکنیک در هر زمان از شبانه روز می توان استفاده کرد. تنها کافی است به مدت ۳ دقیقه موضع مورد نظر را ماساژ دهید.

 ● از آلزایمر پیشگیری کنید

 افرادی که احساس می کنند حافظه آن ها ضعیف است یا افرادی که مایلند از ابتلا به فراموشی در سنین کهنسالی پیشگیری کنند، به راحتی با کمک ماساژ لاله گوش و انگشت شست خود می توانند علاوه بر تقویت حافظه از ابتلا به فراموشی نیز پیشگیری کنند. درمانگران این مکتب ماساژگودی پشت لاله گوش و همین طور ماساژ سرانگشت شست در هر دو دست را برای درمان و پیشگیری از ابتلا به فراموشی مفید می دانند.

 ● پیشگیری از ابتلا به بیماری ها با ماساژ

براساس آموزه های درمانگران شیاتسو در جهان تکنیک های این شیوه درمانی در افراد سالم به حفظ سلامت و تندرستی آن ها کمک کرده و مانع از ابتلای آن ها به بیماری های مختلف می شود. برای این منظور لازم است کف دست ها و پاها که جایگاه پایانه های تمامی اعضا و اندام های بدن است، به خوبی ماساژ داده شود. بهترین حالت برای ماساژ کف هر دو دست مالش آن دو به یکدیگر است. در این حالت تمامی نقاط هر دو دست به یک میزان ماساژ داده می شوند. برای پاها نیز می توان از انگشتان دست کمک گرفت. باید دقت داشت که میزان ماساژ برای هر دو دست و هر دو پا یکسان باشد. این کار به پیشگیری از بروز بیماری ها در بدن کمک می کند. در این مرحله می توانید از برس های مخصوصی که برای ماساژ کف دست و پا طراحی شده استفاده کنید. این ماساژ را روزی ۲ بار به مدت ۳ تا ۴ دقیقه انجام دهید.

 پیشگیری از ریزش و سفیدی موها

درمانگران و متخصصان ماساژ شیاتسو برای پیشگیری از ریزش مو و همین طور جلوگیری از سفید شدن زودهنگام موها تکنیک های کاربردی و خاصی دارند که اجرای آن ها به صورت روزانه تاثیر زیادی در کنترل و پیشگیری از ریزش مو و سفیدشدن آن ها دارد. پایانه های تحریک کننده ریشه های مو در بدن درست در سرانگشتان دست و پشت ناخن ها قرار دارند. بنابراین با تحریک این نقاط می توان به راحتی از ریزش و سفید شدن موها پیشگیری کرد. برای انجام این تکنیک کافی است ناخن های هر دو دست را به مدت ۳ دقیقه به روی هم مالش دهید. به توصیه درمانگران این شیوه درمانی افرادی که از این شیوه استفاده می کنند بهتر است در دوره درمانی خود بیشتر از روزهای معمولی آب بنوشند، زیرا نوشیدن آب به دفع رسوبات و بلورهای اسیدی تخلیه شده از محل ریشه موها کمک می کند.

 

شیاتسو برای چه افرادی توصیه نمی شود؟

درمانگران این شیوه درمانی استفاده از تکنیک های شیاتسو را برای بچه هایی که هنوز به سن بلوغ نرسید ه اند، توصیه نمی کنند. آن ها تنها این شیوه را در مواردی خاص که توسط متخصص شیاتسو تشخیص داده و اجرا شود، مجاز می دانند، چرا که ارائه این شیوه بدون حضور متخصص ممکن است به رشد یا عملکرد برخی اندام ها آسیب بزند.

استفاده از ماساژ تنها درصورتی برای بهبود روند رشد اندام ها در کودکان توصیه می شود که تمامی بدن آن ها را به طور یکسان درگیر کند. به این ترتیب که والدین با آرامش و بدون فشار، دست ها و پاهای کودک را به آرامی لمس کنند و این کار را نه تنها در کف دست یا پا بلکه در تمامی بدن انجام دهند.

 

خانم های باردار نیز نباید از این شیوه استفاده کنند. چرا که نقاطی در بدن وجود دارد که به صورت مستقیم به رحم مربوطند. و درصورتی که ماساژ داده شوند ممکن است اسپاسم ها و اختلال هایی را در رحم به وجود آورد که موجب آزار جنین شود.

افراد مبتلا به سرطان نیز از جمله گروه هایی هستند که دریافت شیاتسو برای آن ها توصیه نمی شود حتی در مواردی که بیماری آن ها به گفته متخصص کاملا درمان شده باشد، چرا که ممکن است تنها چند سلول سرطانی در بدن آن ها باقی مانده باشد و این سلول با انجام ماساژ ها همراه جریان خون حرکت کرده و عضو دیگری از بدن را درگیر کند. تنها در مواردی که پزشک بیمار سرطانی مجوز استفاده از ماساژ را برای بیمارش صادر کند، این تکنیک ها برای بیمار ارائه می شود.

برای افرادی که به واریس شدید مبتلا هستند؛ واریسی که رگ ها و عروق بسیار واضح در سطح پوست دیده می شود، شیاتسو توصیه نمی شود، چراکه ممکن است ماساژ موجب حرکت لخته های خون موجود در عروق شده و منجر به سکته قلبی یا مغزی شود.

 

 

منوی آکاردئونی

صفه اصلی

سایر مطالب

سبکهای ماساژ در دنیا

امکانات

مطالب علمی ماساژ

فروشگاه

اطلاعات تماس

جهت خرید کتابها:

تلفن ثابت: ۰۲۱۸۸۶۹۲۰۶۵  02188692065 سعادت آباد.

لطفا ابتدا با تلفن ثابت تماس بگیرید. درصورت عدم پاسخگویی، باتلفن همراه، تماس بگیرید: تلفن همراه: 09373234130 ۰۹۳۷۳۲۳۴۱۳۰ امیر .

در صورت عدم پاسخگویی با تلفن همراه نیز، که ممکن است مشغول باشم، پیغام خود را بگذارید تا با شما تماس گرفته شود. ساعت ارائه خدمات: از ۸ صبح تا ۱۱ شب.    ۴ یا ۵ ساعت قبل، تلفنی وقت بگیرید. ساعات تماس: از ۸ صبح تا ۱۲ شب.

Contact Us:   Tell: +989373234130  / +982188692065 Saadat Abad,Tehran.

کتاب ماساژ درمانی «یومی هو تراپی»: استاد محمدرضا یحیایی

فروش کتاب آموزش ماساژدرمانی «یومی‌هو تراپی»: استاد محمدرضا یحیایی. چاپ آبان1397

فروش پوستر رنگی آموزشی ماساژ درمانی (یومی هو تراپی: Yumeiho Therapy)

 قروشکتابِ: خواب‌درمانی جامع (خواب‌درمانی بیست دقیقه‌ای)

 تصویرسازی ذهنی مثبت و قوی برای مداوای بیماریهای سخت و ناعلاج، و خودهیپنوتیزم برای رسیدن به حالت خلسه جهت خود شناسی روحی، و تأثیر ذهن بر جسم.

فروش کتاب «درمان جامع طب سوزنی با دستگاه الکترونیکی بدون سوزن». قابل استفاده با:

۱. « طب سوزنی با سوزن »

۲. « طب سوزنی ، ‌بدون استفاده از سوزن ، با دستگاه »

۳. « شیاتسو، طب فشاری با انگشت دست، ماساژ »