نشستن پشت‌ میز رایانه و مضرات استفاده‌از رایانه

نشستن صحيح پشت كامپيوتر: صندلی، صفحه نمایش، صفحه کلید، مراقبت از چشم‌ها

User Rating:  / 0
PoorBest 

نشستن صحيح پشت كامپيوتر


جام جم آنلاين: طرز نشستن و شيوه قرار گرفتن بدن هنگام كار با كامپيوتر اهميت ويژه‌اي دارد. شما ممكن است ساعت‌ها پشت كامپيوتر مشغول به كار باشيد، پس خوب است بدانيد چگونگي قرارگيري در اين وضعيت بر سلامت و كارآيي شما تاثير بسياري خواهد داشت.


اگر درد در ناحیه گردن، شانه ها، پشت و چشم شما را می‌آزارد، خوب است به این نکته بیشتر دقت کنید زیرا تمام این موارد می‌تواند به چگونگی نشستن شما پشت کامپیوتر برای مدتی طولانی مربوط شود.

نشستن صحيح پشت كامپيوتر: صندلی، صفحه نمایش، صفحه کلید، مراقبت از چشم‌ها

شاید به دلیل عادت کردن به شیوه‌های نادرست نشستن، در ابتدا برای ما سخت باشد که درست بنشینیم؛ ولی برای حفظ سلامت خودمان، خوب است کمی بیشتر دقت کنیم.

در قدم نخست محیط کار خود را حتی‌الامکان طوری انتخاب کنید که راحت باشید؛ فضای کافی برای خود در نظر بگیرید؛ شما نباید قوز کرده یا با سر و کمر خمیده کار کنید.

صندلی

از راحتی صندلی کار خود مطمئن باشید و ارتفاع میز و صندلی را تنظیم کنید. در حالت ایده‌آل میز کار چند سانتی‌متر بالاتر از ران بوده و صفحه کلید کامپیوتر درست مقابل شما قرار می‌گیرد.

تا جایی که می‌توانید، در قسمت انتهایی صندلی بنشینید، به این معنی که باسن به تکیه گاه صندلی نزدیک باشد. ارتفاع صندلی نیز باید به نحوی تنظیم شود که کف پاها روی زمین قرار گیرد و زانوها نیز در راستای ران‌ها و کمی پایین‌تر از باسن باشند.

زاویه پشتی صندلی با نشیمنگاه باید حدود 100 تا 110 درجه باشد. مطمئن باشید که پایین و بالای کمر شما توسط صندلی تکیه گاه دارد و اگر لازم است از بالشی کوچک یا کوسن استفاده کنید.

بهتر است صندلی دسته هم داشته باشد و دسته‌های صندلی نیز باید به گونه‌ای تنظیم شوند که شانه‌ها شل و رها باشند.

صفحه کلید

صفحه کلید کامپیوتر باید دقیقاً روبه‌روی بدن قرار گیرد. همچنین باید نزدیک به آن بنشینید.

محل قرار گرفتن صفحه کلید نیز باید به گونه‌ای باشد که شانه‌ها رها بوده، آرنج‌ها براحتی کار کنند و مچ و دستان شما صاف و مستقیم قرار گیرند.

صفحه نمایش

صفحه نمایش را به گونه‌ای قرار دهید که گردن شما راحت و صاف قرارگیرد. برای این منظور صفحه نمایش باید دقیقا جلوی شما و بالای صفحه کلید باشد.

هنگام کار، حداقل یک طول دست از صفحه نمایش فاصله بگیرید تا به چشمان شما آسیبی نرسد.

صفحه نمایش باید در مکانی قرار گیرد که تابش نور مستقیم آفتاب به آن حداقل است. برای این کار می‌توان از پرده‌های مناسب نیز استفاده کرد.

در ضمن حتماً در فواصل زمانی معین (هر 20 تا 30 دقیقه) به خودتان (یک تا 2 دقیقه) استراحت دهید، از جایتان بلند شوید و کمی راه بروید تا گرفتگی عضلات را بهبود بخشید. زمان ناهار نیز بهتر است از پشت کامپیوتر بلند شوید.

مراقبت از چشم‌ها

چشم‌ها نیز پس از کار طولانی مدت با کامپیوتر خسته می‌شوند و به استراحت احتیاج دارند. پس هر از چند گاهی چشم از مانیتور بردارید و به نقطه‌ای در فاصله‌ای دور نگاه کنید.

همچنین می‌توانید با پوشاندن چشم‌ها توسط کف دست به مدت 10 تا 15 ثانیه، به آنها استراحت دهید.

 منابع: ehow.com/ Wikihow.com

 

نیلوفر اسعدی بیگی 
گروه سلامت

منوی آکاردئونی

صفه اصلی

سایر مطالب

سبکهای ماساژ در دنیا

امکانات

مطالب علمی ماساژ

فروشگاه

اطلاعات تماس

مدیر وب‌سایت و ماساژدهندۀ آقایان:

تلفن ثابت: ۰۲۱۸۸۶۹۲۰۶۵  02188692065 سعادت آباد.

لطفا ابتدا با تلفن ثابت تماس بگیرید. درصورت عدم پاسخگویی، باتلفن همراه، تماس بگیرید: تلفن همراه: 09373234130 ۰۹۳۷۳۲۳۴۱۳۰ امیر .

در صورت عدم پاسخگویی با تلفن همراه نیز، که ممکن است در آن زمان مشتری ماساژ داشته باشم، پیغام خود را بگذارید تا با شما تماس گرفته شود. ساعت ارائه خدمات: از ۸ صبح تا ۱۱ شب.    ۴ یا ۵ ساعت قبل، تلفنی وقت بگیرید. ساعات تماس: از ۸ صبح تا ۱۲ شب.

Contact Us:   Tell: +989373234130

                          +982188692065 Saadat Abad,Tehran.

Instagram: massage.iran.ir

فروش پوستر رنگی آموزشی ماساژ درمانی (یومی هو تراپی: Yumeiho Therapy)

 قروشکتابِ: خواب‌درمانی جامع (خواب‌درمانی بیست دقیقه‌ای)

 تصویرسازی ذهنی مثبت و قوی برای مداوای بیماریهای سخت و ناعلاج، و خودهیپنوتیزم برای رسیدن به حالت خلسه جهت خود شناسی روحی، و تأثیر ذهن بر جسم.

فروش کتاب «درمان جامع طب سوزنی با دستگاه الکترونیکی بدون سوزن». قابل استفاده با:

۱. « طب سوزنی با سوزن »

۲. « طب سوزنی ، ‌بدون استفاده از سوزن ، با دستگاه »

۳. « شیاتسو، طب فشاری با انگشت دست، ماساژ »

 

فروش کتاب «یوگا در هفت مرحله از مبتدی تا عالی».  کندالینی، تنفس، حس ششم، چشم سوم، چاکرا، مدیتیشن، تله پاتی کالبد اثیری، هاله نورانی.

 

فروش کتاب «قدرتهای ذهنی». مطالعه کتاب با (روح- کالبد اثیری) نویسنده کتاب، در عالم خواب بوسیله کالبد اثیری (کالبد اختری- روان) در کتاب: قدرتهای ذهنی(خودآموز روحی-روش مطالعه با نویسنده کتاب).